IMG_20160815_234050IMG_20160815_234040IMG_20160815_234034IMG_20160815_234030IMG_20160815_234043کارآفرین خدابنده ای که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی با پرورش قارچ زمینه اشتغال خود و برادرش که هرد و بیکار بودند را را فراهم کرده است.

به گزارش اشراق۲۴،اقتصاد مقاومتی یکی از رویکردهای مورد تأکید مقام معظم رهبری است که شرایط امروز کشور به آن نیاز جدی دارد که در همین راستا یک جوان کارآفرین خدابنده ای با الگو گرفتن از اقتصاد مقاومتی توانسته است با طرح تولید قارچ بخشی از نیاز شهرستان خدابنده را تأمین کند.

هادی سلیمی که با پشتکار و همت خود توانسته  یک کارگاه تولید پرورش قارچ در روستای قل علی از توابع بخش مرکزی شهرستان خدابنده راه اندازی کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار اشراق۲۴ اظهار کرد: متولد سال ۱۳۶۷ و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق هستم و به تازگی نیز اردواج کرده ام.

کارآفرین قیداری افزود: به دلیل اینکه بیکار بودم و برادرم نیز شغلی نداشت به این فکر فرو رفتم که چه کاری بکنم تا مشکل مان حل شود چون سرمایه ای نداشتیم و در شهرستان خدابنده هم که کارخانه و شرکتی وجود نداشت تا در آنجا مشغول به کار شویم و رشته تحصیلی ام نیز بازار کار نداشت.

سلیمی ادامه داد: یک روز برادرم گفت که دوستشکه او هم بیکار بوده است در شهرستان طارم به کار پرورش قارچ پرداخته است و با هم به آنجا رفتیم و این کار باعث شد انگیزه راه اندازی سالن پرورش قارچ در روستای خودمان در من ایجاد شود.

وی افزود: چون من بچه روستا بودم در کار کشاورزی و دامداری فعالیت می کردم ولی دوست داشتم یک شغل ثابت و مناسبی برای خودم و برادرم ایجاد کنم و ۱۰ میلیون تومان سرمایه داشتیم و در سال۹۲از بسیج سازندگی سپاه خدابنده مبلغ۱۰ میلیون تومان وام گرفتم و خودمان یک زمین ۵۰ متری داشتیم و با این ۲۰میلیون تومان توانستم آن زمین را تبدیل به سالن پرورش قارچ کنم و امکانات اولیه را خریداری کردم.

کارآفرین قیداری ادامه داد: چون اطلاعت کافی از کار پرورش قارچ نداشتم از وحید قاسمی که پشتیبان پرورش قارچ در شهرستان خدابنده هستند کمک و راهنمائی گرفتم و کار خود را عملا آغاز کردم.

کارآفرین خدابنده ای زمینه اشتغال خود و برادرش را فراهم کرده  است

سلیمی ادامه داد: با این کار برای دو نفر به صورت مستقیم(خود و برادرم)اشتغالزائی شده است و برای ۴ نفر نیز به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد شده است و در صورت حمایت مسئولین می توانم  ۶ نفر دیگر را نیز مشغول به کار کنم.

وی افزود: خواهرهایم در برداشت قارچ به ما کمک می کنند و در کارهای کشاورزی،دامداری،ساختمانی مانند تزئینات و سنگ کاری و کاشی کاری و نقاشی ساختمان نیز مهارت دارم.

کارآفرین قیداری گفت: قارچ داری فوائد  زیادی است و به نوعی هم گوشت است و هم سبزی و قیمت آن از گوشت ارزانتر است و ارزش غذائی بالائی دارد و در انواع غذاها می شود از آن استفاده کرد.

وی افزود: فصل بهار و تابستان به دلیل وجود رطوبت و ماندگاری بیشتر بهترین زمان برای پرورش و فروش قارچ است و تابستان به دلیل شدت گرما زمان مناسبی برای پرورش و خرید و فروش آن نیست.

سلیمی ادامه داد: قارچ هر ۴۰ روز رشد می کند و هر دوره برداشت دو ماهه است و یک ماه نیز برداشت طول می کشد و در هر دوره برداشت ۴۵۰الی۵۰۰کیلو قارچ برداشت می کنم.

وی با بیان اینکه کار فروش را پشتیبان انجام می دهد افزود: فروشمان خوب است و مصرف روزانه قارچ در شهر قیدار به میزان ۴۵۰ الی۵۰۰کیلو است که ما آن را در میان مرغ فروشی ها توزیع می کنیم و  کیلوئی ۵۵۰۰ می فروشیم و همچنین روزی ۳۰۰الی ۴۰۰کیلو نیز به شهرهای ابهر و زنجان ارسال می شود.

تامین گرمای سالن پرورش قارچ با نفت هزینه بردار است

این فعال اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: روستای ما گاز و آب ندارد و برای گرم کردن سالن پرورش قارچ بمیژه در زمستان با مشکل مواجه هستم و مجبورم از نفت استفاده کنم که به دلیل تولید دی اکسید کربن برای قارچ ها مضر است و البته گران هم است و اگر روستا گاز گشی بشود این مشکلات حل می شود.

سلیمی به جوانان جویای کار شهرستان خدابنده گفت: خواستن توانستن است و انسان هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد و مهم این است که اراده کرده و اقدام و عمل کند و منتظر این نباشد که دیگران بیایند به وی شغل بدهند بلکه خودشان باید آستین همت را بالا بزنند و کارآفرین باشند.

وی از مسئولین خواست تا در راهی که قدم گذاشته کمکش کنند و با در اختیار گذاشتن وام او را کمک کنند تا فعالیتش را توسعه دهد و از سپاه شهرستان که در راه اندازی این کار کمکش کرده بودند و همچنین خبرنگار اشراق۲۴ که کار انعکاس خبری را بر عهده داشت تشکر کرد.

IMG_20160815_200016IMG_20160815_200040IMG_20160815_234054

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :