300px-Khodabandehفرماندار شهرستان خدابنده با بیان اینکه این شهرستان با ۱۷۵ هزار نفر جمعیت دارای قدمت پنج هزار ساله است گفت: شهرستان خدابنده با چهار بخش و هفت شهر ۲۳۴ روستا دارای سکنه و ۱۰ دهستان با پنج هزار ۱۵۱ کیلومتر مربع وسعت یک چهارم مساحت استان زنجان را به خود اختصاص داده است.باب اله فتحی در گفت و گو با خبرنگار اشراق24 درباره شهرستان خدابنده اظهار کرد: این شهرستان با ۱۷۵ هزار نفر جمعیت دارای قدمت پنج هزار ساله است و این شهرستان با چهار بخش و هفت شهر ۲۳۴ روستا دارای سکنه و ۱۰ دهستان با پنج هزار ۱۵۱ کیلومتر مربع وسعت یک چهارم مساحت استان زنجان را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: شهرستان خدابنده مبادی ورودی و خروجی متعدی دارد و با استان های کردستان، همدان، قزوین و همسایه است و از نظر مسایل اجتماعی، فرهنگی و امنیتی این شهرستان را حایز اهمیت کرده است.
فرماندار خدابنده ادامه داد: شهرستان خدابنده به لحاظ ترانزیت، ورود کالاهای قاچاق و مواد مخدر دارای شرایط خاصی است.
فتحی درباره وضعیت گذران زندگی مردم این خطه تصریح کرد: تامین معاش زندگی مردم این شهرستان با اتکا به دامداری و کشاورزی است و در تولید گندم به نوع دیمی آن اتکا دارد و حدود ۶۰ درصد از گندم استان زنجان را بر عهده دارد.
وی درباره وضعیت کشاورزی خدابنده گفت: کشاورزان خدابنده ای سال زراعی جاری ۱۳۰ هزار تن گندم تولید کرده اند و انبار غله این استان به شمار می رود و این شهرستان قطب کشاورزی استان زنجان به لحاظ کشت گندم محسوب می شود.
فرماندار خدابنده ادامه داد: کشت محصولات باغی و زراعی مانند سیب زمینی،انگور،گردو و… از دیگر محصولات تولیدی شهرستان خدابنده به شمار می رود و سالانه نیم میلیون تن از این محصولات در این شهرستان تولید می شود.
فتحی در پایان سخنان خود با بیان اینکه این شهرستان به خطه دارالمومنین مشهور است و دارای مردمانی سخت کوش،مومن و انقلابی و ولایتمدار است خاطرنشان کرد: این شهرستان دارای جاهای دیدنی و آثار تاریخی و مذهی زیادی است من جمله،مقبره قیدارنبی(ع) که جد سی ام پیامبر(ص)محسوب می شود و غارکتله خور که بزرگترین غار خشکی جهان است و همچنین مسد جامع تاریخی سجاس که قدمت آن به دوره سلجوقیان باز می گردد در این شهرستان واقع شده است و در حقیقت خدابنده در مسیر ترانزیت شمال به جنوب واقع شده است و این مساله موجب شده تا این شهرستان مسیری پر تردد داشته باشد.

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :