امام جمعه قیدار در خطبه های نماز جمعه گفت: پیروزی موصل تجلی نقش مرجعیت و علمای با بصیرت انقلابی است.حجت الاسلام موسوی امام جمعه قیدار در خطبه های نماز جمعه گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامى در سخنرانى اخیر خود در جمع مسؤولان قضایى، از عمل نکردن به اصل هشتم قانون اساسی گلایه کردند و «حقوق آمران به ‏معروف و ناهیان از منکر» را مطرح کردند ولی متاسفانه دستور اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامى در باب احیاء این اصل نیز چنان‏که باید مورد توجه همگان قرار نگرفت.

وی افزود: در چنین شرایطى انتظار مى‏رود همه قوا دلسوزان و حافظان دین و حامیان مذهب از این گلایه‏ ى رهبر معظم انقلاب بیشترین استقبال را داشته باشند و براى احیاء صحیح و درست این دستور دینى، بهترین تدابیر اندیشیده شود.

امام جمعه قیدار ادامه داد: پیروزی موصل بعد از سه سال اشغال

موصل، دومین شهر بزرگ عراق که در سایه خیانت و همراهى برخى مسؤولان عراقى در ۲۴ ساعت سقوط کرده بود،پس از ۳۷ ماه اشغال، در سایه وحدت مثال‏زدنى و از جان گذشتگى فرزندان ملت مظلوم و غیرتمند عراق، آزاد شد و بر همه نقشه ‏ها و توطئه ‏هاى شوم و تجزیه ‏طلبانه و اختلاف ‏برانگیز آمریکا و طرح خاورمیانه جدید در منطقه خط بطلان کشید.

وی افزود: پیروزى موصل؛ شکست توطئه اختلاف قومى و مذهبى و تشدید شکاف بین شیعه و سنى در منطقه‏ است.

امام جمعه قیدار ادامه داد: پیروزى موصل؛ تجلى نقش مرجعیت و علماى با بصیرت انقلابى بود و این پیروزى بزرگ در سایه وحدت تاریخى و تبعیت یکپارچه ملت عراق از زعامت مرجعیت دینى وقتی مرجع عالیقدر جهان تشیع آیت‏الله العظمى سیدعلى سیستانى فتوای جهاد کفائی داد نیروهاى بسیج مردمى (حشدالشعبى) در کنار نیروهاى ارتش قرار گرفت و ثمره وحدت نیروها و بسیج ظرفیتهاى مردمى عراق این پیروزی شیرین بود.

وی افزود: با پیروزى موصل؛ ختم پرونده خلافت خودخوانده داعش‏ در هم پیچیده شد.

امام جمعه قیدار ادامه داد: پیروزى موصل؛ ثمره جانفشانى سرداران شهید و شهداى مظلوم و غریب مدافع حرم بود.

وی اضافه کرد: مقامات عراقى بارها اعلام کرده ‏اند که آمریکایى ‏ها به آنان هشدار مى ‏دادند که غلبه بر داعش ممکن نیست و مخصوصا آزادسازى موصل را ناممکن معرفى کرده و حتى برخى از آنان توصیه مى ‏کردند با داعش در موصل به تفاهم! برسند اما همین ایام ژنرال «رابرت مک گورک» نماینده آمریکا در ائتلاف آمریکایى موسوم به ضدداعش! در جمع خبرنگاران گفته بود «جنگ موصل به‏ ویژه در بخش غربى آن، از سخت ‏ترین جنگ‏هایى بود که از زمان جنگ جهانى دوم شاهد آن بوده‏ایم.» و ژنرال «رابرت سوفجى» رئیس ائتلاف بین‏المللى ضدداعش گفته بود «نیروهاى عراقى شایسته تقدیر هستند.

امام جمعه قیدار ادامه داد: هیچ ارتش جدیدى در زمان کنونى قادر نیست کارى را انجام دهد که نیروهاى عراقى در موصل انجام دادند، تنها مى ‏توان جنگ‏ جهانى دوم را با این جنگ تشبیه کرد.

وی افزود: در این پیروزی نباید از حضور مستشارى فرماندهان عزیز سپاه به ویژه از نقش فرمانده و استراتژیست‏ بى ‏بدیل، یعنى سردار سلیمانى غافل شد توانایى و هوش نظامى همراه با ایمان راسخ سردار سلیمانى، او را به بزرگترین استراتژیست نظامى جهان معاصر تبدیل کرده است. امام جمعه قیدار ادامه داد: سردار بزرگ با ابتکارات، خلاقیت‏ها و شجاعت و شهامت، مسیر جنگ علیه داعش را چنان تغییر داد تا امروز دنیا بتواند شاهد پیروزى ‏هاى بزرگ ارتش عراق و سوریه در جنگ با داعش باشد، اگرچه در داخل بی مهری هایی نسبت به این سرداران رشید اسلام وجود دارد.

امام جمعه قیدار با اشاره به ۲۶ تیر ماه تشکیل شورای نگهبان قانون اساسی گفت: شوراى نگهبان که در سال ۱۳۵۹ با دوراندیشى الهی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامى تأسیس شد،هدف مورد نظر حضرت امام خمینی (ره) از برپائی نهضت، بر پائی نظامی بر مبنای احکام اسلامی بود بر اساس تجربه ای که از انحراف انقلاب مشروطه و حدف اسلامیت آن و بروز استبداد رضاخانی وجود حضرت امام پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای نگهبان را جهت صیانت از اسلام، قانون اساسی، نظارت بر انتخابات و تفسیر قانون اساسی تاسیس کرد تا به عنوان فیلتری ناخالصی های قوانین را پالایش کند.

امام جمعه قیدار ادامه داد: بنابراین شورای نگهبان هم حافظ مشروعیت نظام وهم حافظ جمهوریت آن است و اسلامیت کشور در گرو اسلامیت قانون‏ است و شورای نگهبان ناظر بر اسلامیت قانون است.

وی افزود: جمهوریت نظام در سایه برگزاری انتخابات های سالم است که شورای نگهبان ناظر بر سلامت انتخابات های مختلف در کشوراست.

امام جمعه قیدار ادامه داد: به همین خاطر حضرت امام و مقام معظم رهبری حفظ و حمایت از جایگاه شورای نگهبان را بر همگان تکلیف شرعی کردند.

وی افزود: این شورا به دلیل جایگاه رفیع و نقش اساسی که در حفظ و صیانت از نظام را دارد و مانع از نفوذ دشمن می باشد همیشه مورد هجمه شدید دشمنان  داخلی و خارجی بوده است و در خیلی از زمان‏ها مظلوم واقع شده است. وی افزود: بیشترین ظلم‌ها و هجمه‌ها و نهایت بی‌انصافی در فتنه ۸۸  به این شورا شد و تهمت تقلب بزرگ در انتخابات زده شد، این در حالی بود که تمام دولت ها و نمایندگان دوره های مختلف مجلس با همین نظام انتخاباتی بر سر کار آمده بودند.

امام جمعه قیدار ادامه داد: حضرت امام (ره ) تضعیف و توهین کننده به شورای نگهبان را مفسد فی الارض معرفی می کنند.

وی افزود: شوراى نگهبان پس از تأسیس مجموعاً بر ۴۰ انتخابات (۲۶ انتخابات اصلى و ۱۴ انتخابات میاندوره‏اى) نظارت داشته است که آخرین آن انتخابات ریاست جمهوری بود که در ۲۹ اردیبهشت امسال بود که با شکوه و مشارکتى کم‏ نظیر برگزار شد و با وجود برخى تخلفات مقامات در ایام تبلیغات انتخاباتى و حوزه ‏هاى رأى ‏گیرى، شوراى نگهبان به ‏دور از حواشى به وظیفه شرعى و قانونى خود عمل کرد و تخلفات را بررسى کرد و با توجه به این‏که حجم تخلفات در نتیجه انتخابات مؤثر نبود، صحت انتخابات را اعلام کرد و پرونده متخلفین انتخاباتى را به قوه قضائیه ارجاع داد که  امید است با برخورد قاطع که از سوى قوه قضائیه با متخلفین انتخاباتى  ان‏شاءا… در انتخابات‏هاى آینده شاهد بروز این تخلفات نیز نباشیم.

امام جمعه قیدار به ۲۵ تیر روز بهزیستى و تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکى از مهم‏ترین آرمان‏هاى مقدس امام خمینى(ره)، تحقق عدالت اجتماعى، کم شدن فاصله طبقاتى و حمایت از محرومان و فقرستیزى بود.

وی افزود: امام همواره مستضعفان را صاحبان اصلى انقلاب مى‏ دانست و به مجلس و دولت همیشه سفارش مى ‏کردند که قدر ملت را بدانید و در خدمتگزارى به آنان، به‏ویژه مستضعفان و محرومان فروگذارى نکنید.

امام جمعه قیدار ادامه داد: وجود فقر خصوصاً اگر گستردگى زیادى داشته باشد زمینه ‏ساز بروز انحرافات اجتماعى و بستر مناسبى براى وقوع جرم و جنایت است و فقر ناشى از محرومیت منجر به عواقب شدیدى از قبیل خودکشى، فحشا، دزدى، اعتیاد، فروش مواد مخدر و کارهاى خلاف قانون مى‏ شود و دامن همه افراد جامعه را می گیرد.

وی افزود: یکی از عمده ترین نهادهای دولتی در جهت سامان دهی طیف آسیب پذیر جامعه، سازمان بهزیستی است که از چند جهت وظایف و مسوولیت های سنگینی را بر عهد دارد و مسئولیت تامین رفاه خیل عظیمی از معلولان جامعه، سر و سامان دادن به وضعیت بسیاری از زنان و کودکان محروم، نگهداری از سالمندان نیازمند حمایت، ارائه خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی به سالمندان، و…است.

امام جمعه قیدار ادامه داد:این سازمان با حمایتهای گوناگون از کودکان نیازمند ، زنان و کودکان بی سرپرست ونیز ارائه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی وذهنی ،  مبتلایان به بیماریهای صعب العلاج ، معتادان وناسازگاران اجتماعی و همچنین پیشگیری از معلولیتها و آسیب های اجتماعی  و…. و با حفظ ارزشها وکرامات والای انسانی با تکیه بر همیاری مردم  نیکوکار  تلاش می کند.

وی افزود:کار و فعالیت در بهزیستی از مشاغل سخت و طاقت فرساست چرا که کارکنان بهزیستی هر روز و ساعت با دردمندترین افراد جامعه سر و کار دارند که شایسته تقدیر و قدر دانی است.

امام جمعه قیدار به شهادت امام صادق علیه السلام در ۲۹ مرداد نیز اشاره کرد و گفت: امام صادق علیه السلام در فضای نسبتاً مناسبی که به دلیل ضعف دستگاه حاکم حاصل شده بود، با تأسیس بزرگترین دانشگاه علوم اسلامی، به تعلیم و تربیت شاگردان بسیاری پرداخت و اگر امام صادق (ع) نهضت علمی خود را پی ریزی نمی کردند، اسلام از میان می رفت لذا دوره امام صادق علیه السلام عصر شکوفائی تمدن اسلامی است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :